Windows gépigény, 32 bit vagy 64bit?
Ha a Windows 7 rendszert szeretnéd futtatni a számítógépeden, a következőkre lesz szükséged:
-
1 gigahertzes (GHz) vagy gyorsabb 32 bites (x86) vagy 64 bites (x64) processzor
-
1 gigabájt (GB) RAM (32 bites) vagy 2 GB RAM (64 bites)
-
16 GB (32 bites) vagy 20 GB (64 bites) szabad lemezterület
-
DirectX 9 grafikus eszköz WDDM 1.0 vagy újabb illesztőprogrammal
Verziók:
Win7- Starter - Kezdetleges, Aero megjelenítés nélküli OS
- Home Basic - Otthoni alap OS, néhány Aero szolgáltatással
- Home Premium - Teljes körű Aero szolgáltatás
- Professional - A Home Premium minden szolgáltatásával rendelkezik, és néhány Windows Server elemmel is
- Enterprise - Nagyvállalatoknak, szintén több szerver elemmel. Boltokban nem kapható, vállalatok előrendeléssel vehetik igénybe
- Ultimate - Minden Aero szolgáltatás, több szerver elem
Win8
- Windows 8 Alap (core)
- Windows 8 Pro
- Windows 8 Enterprise
- Windows RT
Házi használatra bőven elegendő a Starter, a Home verzió, vagy a nyolcas esetében a Core vagy a Pro verzió, a többit hagyjuk meg azoknak akik komolyabb munkát végeznek gépükön és ahhoz kell a teljesebb verzió.
Mi a különbség a Windows 32 bites és 64 bites változatai között?
A 32 bites és a 64 bites kifejezések azt a módot jelölik, ahogyan a számítógép processzora (más néven CPU) az információkat kezeli. A Windows 64 bites verziója hatékonyabban kezeli a nagy mennyiségű közvetlen elérésű memóriát (RAM-ot), mint a 32 bites rendszerek.
Hogyan állapítható meg, hogy a számítógépen a Windows 32 vagy 64 bites verziója fut-e?
Ha a Windows 7 vagy Windows Vista rendszeren meg szeretnéd állapítani, hogy a Windows 32 vagy 64 bites verzióját használod:
-
A Rendszer megnyitásához kattints a Start gombra, kattints a jobb gombbal a Számítógép elemre, majd kattints a Tulajdonságok parancsra.
-
A Rendszer lapon láthatod a rendszer típusát.
A Windows melyik verzióját érdemes telepítenem: a 32 bites vagy a 64 bites verziót?
A Windows rendszer 64 bites verziójának telepítéséhez olyan processzorra van szükség (!), amely képes a Windows rendszer 64 bites verziójának futtatására. A 64 bites operációs rendszer nyújtotta előnyök főleg akkor láthatók, ha nagy mennyiségű közvetlen elérésű memória (RAM) van a számítógépen telepítve (általában 4 GB vagy több RAM). Mivel ilyen esetekben egy 64 bites operációs rendszer hatékonyabban tudja a nagy mennyiségű memóriát kezelni, mint egy 32 bites operációs rendszer, a 64 bites rendszer gyorsabban válaszol, ha több programot futtat egy időben, és gyakran vált azok között. A 32 bites rendszer csak maximum 3,5 GB memóriát lát.
Hogyan állapítható meg, hogy érdemes-e a számítógépemen a Windows 64 bites verzióját futtatni?
Ha 3,5 GB-nál több memória van a gépedben és ki szeretnéd használni mindet akkor tanácsos a 64 bites rendszer. Ennek előnyét csak akkor tudod valóban kihasználni, ha a processzorod 64 bites. Ezzel a kis programmal le tudod ellenőrizni. Letöltöd, futtatod:
http://download.igorware.com/64bit-checker.exe
Nagy számmal a futó rendszer verzióját látod, alul a Processor sorban látod a választ kérdésedre, (a pontok helyén):
Your CPU supports ..bit (x..) operating systems.
HA processzorod csak 32 bites, de a memóriakezelés miatt 64 bites a windowsod az egy kicsit 'féloldalas', nem eléggé jó megoldás. Ugyanígy rossz gép és windows összeállítás amivel egy hete találkoztam, ahol egy 64 bites processzorral felszerelt gépben 2 GB RAM memória volt. Ennek a gépnek a processzora csak kétezres volt, így hiába a 64 bites központi egység egy 32 bites win7 Starter került a gépre.
A gép optimális működése érdekében az alkatrészek összeállítására odafigyelni, ezen kívül lehetőség szerint a gép számára legmegfelelőbb operációs rendszert kell kiválasztani. Itt ne a 'nagyobbat, teljesebbet' elv vezessen minket, hanem az ésszerű és célszerű programválasztás.