Használd gyorsabban számítógépedet.
A számítógép használata sokak számára könnyen megy, míg mások nehezebben használják. Érdekes, hogy míg egyes felhasználók alig találják a megfelelő gombot, addig mások pillanatok alatt olyan funkciókat csalnak elő, melyek segítségével sokkal gyorsabban végeznek. Ha szeretnéd meggyorsítani és leegyszerűsíteni a mindennapi életedet, akkor érdemes megtanulni néhány billentyűkombinációt.
Nézzük szépen sorban:
forrás: http://szamitastechnikarol.blog.hu
- Ablakváltás: a különböző megnyitott ablakok között váltogatni lehet lent a tálcán is az egér segítségével, azonban ennél lényegesen gyorsabb, ha az Alt+Tab billentyűkombinációt használjuk. Windows 7 esetén ugyanezt a Windows+Tab kombinációval is előhívhatod, ebben az esetben pedig látványos betekintő nézetet is nyújt a Windows.
- Ablak bezárása: az Alt+F4 gombok együttes lenyomására az aktív ablakot zárhatod be. Ha szükséges, a program meg fogja kérdezni, hogy kívánod-e menteni a dokumentumot.
- Szöveg másolás és beillesztés: ha van egy bizonyos szöveg vagy szövegrész, amit át kellene máshová másolni (vagy áthelyezni), akkor ezt lehet úgy is, hogy átpötyögi az ember, azonban ennél lényegesen gyorsabb, ha kijelöljük a másolni vagy áthelyezni kívánt szöveget, lenyomjuk a Ctrl+C kombinációt (ezzel vágólapra kerül a szöveg), és a kívánt helyre Ctrl+V kombinációval beilleszthetjük a tartalmat. Amennyiben nem másolni, hanem áthelyezni szeretnéd a szövegrészt, akkor a Ctrl+X kombinációt használd a Ctrl+C helyett, akkor a vágólapra másolás úgy történik, hogy az eredeti szöveg törlésre kerül.
- Kurzor navigálása szövegszerkesztés közben: nagy segítség, ha szövegszerkesztés közben gyorsan tudunk a kurzorral ugrálni. A sor elejére ugorhatunk a Home, a sor végére az End, a szöveg legelejére a Ctrl+Home, a szöveg legvégére pedig a Ctrl+End gombok lenyomásával.
- Szöveg kijelölése: a Shift gomb lenyomása mellett a négy irányba mutató nyilakkal jelölhetsz ki szöveget a kívánt irányba. Ha a sor elejéig akarsz kijelölni, akkor a Shift+Home gombokat, ha a végéig, akkor a Shift+End gombokat kell lenyomni. Szavankénti kijelöléshez a Ctrl+Shift+Nyíl gombokat kell lenyomni.
- Visszavonás - mégis műveletek: sokszor van, hogy valamit elront az ember, erre Wordben és Excelben ott a visszavonás és ismét (vagy mégis) művelet. De ehhez az egérrel kell a megfelelő ikonra kattintani, ami lassú. Gyorsabb ez a Ctrl+Z és Ctrl+Y billentyűkombinációval. Ami pedig még csodálatosabb: ez működik internetböngészőben is, tehát ha pl. egy űrlap kitöltése közben vétettünk hibát, ott is visszaléphetünk az előbbi billentyűpáros lenyomásával.
- Keresés: sokszor jól jön, főleg weboldal nézegetése közben, ha egy hosszú szövegben rá lehet keresni egy adott szóra vagy szóösszetételre. Erre ott a Ctrl+F, és máris lehet írni a keresett kifejezést.
- Végleges törlés: fájl törlésekor a törölt fájlok csak a lomtárba kerülnek (amennyiben gyári beállítást használunk a Windowson). Azonban előfordul olyan, amikor nem akarja az ember, hogy a lomtárban ott legyen a törölt fájl, ilyenkor pedig a Shift+Del kombináció jóval gyorsabb a hagyományos törlésnél, hisz így már nem kell üríteni a lomtárat.
- Lépegetés böngésző fülek között: a modern böngészők a különböző oldalakat külön-külön fülön nyitják meg, sokszor pedig váltogatni kell a különböző füleket, ha az ember több weboldalról szedi össze az információkat. Itt is van gyorsabb megoldás az egérnél, mégpedig a Ctrl+1-8-ig a kívánt fül száma. A 9-es számra mindig a legutolsó fülre ugrik.
- Böngészőfülek bezárása: ha egy cikket elolvastál, nem muszáj a fület az X-el bezárnia, elegendő a Ctrl+F4 gombokat lenyomni. Hasonlóan működik az ablak bezárásához, a különbség, hogy Alt helyett Ctrl a kulcs gomb.
- Weboldal újratöltése: ha szeretnéd, hogy egy weboldal újra legyen töltve, egyszerűen nyomja le az F5-öt vagy a Ctrl+R kombinációt. Sokkal gyorsabb, mint az újratöltő nyílra kattintani.
- Minden kijelölése: hasznos lehet, ha egy dokumentum tartalmát egyszerre ki tudnánk jelölni (pl. teljes formázáshoz, betűtípus váltáshoz, stb.). Erre nyújt megoldást a Ctrl+A kombináció.
- Ha már szövegformázásnál jártunk, akkor a kijelölt részt (vagy a kurzor aktuális helyétől kezdődően) könnyedén alakíthatjuk félkövérre a Ctrl+B kombinációval, vagy dőltre a Ctrl+I-vel, netán aláhúzottra a Ctrl+U-val.
- Mentés: ki ne járt volna már úgy, hogy a legrosszabbkor fagyott le, vagy kapcsolt ki a számítógép, emiatt pedig odaveszett az éppen készülő munka. Ugyan sok esetben már készítenek a programok automatikus mentést, de célszerű időközönként a Ctrl+S gombot nyomkodni, hogy biztosan megtörténjen a mentés.
- Keresés és csere: ha egy bizonyos szó vagy szóösszetétel többször is előfordul egy dokumentumban és azt mindenhol cserélni szeretnénk, akkor a keresés és csere eszköz a legegyszerűbb. Ezt pedig előhívni a Ctrl+H-val a leggyorsabb.
- Nyomtatás: nyomtatni mindenki szokott, a Ctrl+P kombináció pedig egy pillanat alatt előhívja a nyomtatási panelt.
- Súgó: mindig jól jön, ha kéznél van a súgó, mely bármely Windowsos programban egyszerűen az F1 gomb lenyomásával hívható elő.
- Start menü: egyszerűen le kell nyomni a Windows gombot, és máris előugrik a start menü.
- Képernyő fotó: ha szeretnéd lefotózni a képernyődet, akkor a Print Scrn vagy Print Screen gomb lenyomásával megteheted. Ha csak és kizárólag az aktív ablakot akarod fotózni, és nem szeretnéd, hogy a képernyő többi része is látszódjon, akkor az előbbi gombot az Alt-tal egyidejűleg nyomd le.
- Rendszer-információk: szeretnéd tudni, pontosan milyen Windows verziót használsz, milyen a gépedben a processzor, a telepített memória mennyiségét, a rendszer típusát és hálózati információkat? Nyomd le a Windows+Pause billentyűpárost, és megtudhatod mindezeket.
- Végezetül: szeretnél egyedi kombinációkat beállítani? Ha létrehozol egy parancsikont, akkor annak tulajdonságainál (jobb klikk a parancsikonra és ott tulajdonságok menüpont) a billentyűparancs sorban megadhatsz egy betűt vagy számot (pl. M betű), és a Ctrl+Alt+M gombra máris megnyílik a kívánt parancsikon. Hasznos lehet nagyon, hisz így a gyakran használt programok vagy dokumentumok rendkívül gyorsan elérhetők, akár úgy is, hogy a képernyőn egy másik program fut.
forrás: http://szamitastechnikarol.blog.hu