2016. júl 31.

Mit NE tegyél Facebookon?

írta: Backer PingWin
Mit NE tegyél Facebookon?

- Ne írj ilyen hosszú bejegyzéseket, mert az emberek úgysem olvassák el.
 
Ezt kivételesen remélem elolvasod! :)

- Ne ossz meg felhívásokat; de legalábbis nagyon gondold át, mit osztasz meg. A Facebook, struktúrájából adódóan alkalmatlan arra, hogy felhívásokat kezeljen, ugyanis hiányzik belőle a visszacsatolás. A megosztások a megosztás pillanatában önálló életre kelnek, és a terjedésüket azután sem lehet megakadályozni, miután keletkezésük oka esetleg már elhárult.
A minap két ilyen megosztást láttam: az egyik egy beteg kisfiúnak kért nullás negatív vért – a gyermek adatain kívül minden más adatot, így a legfontosabbat, a keltezést is nélkülözve. Mivel az üzenet nagyon szívhez szóló volt (és egyébként is, egy beteg kisfiú minden „fotelből karitatív” emberből előcsalja a megosztást), a felhívás jó eséllyel még a fiú harmincéves korában is keringeni fog a Facebookon. A másik felhívás már egy üdítő kisebbséghez tartozott – tartalmazta a pontos dátumot! Egy távolsági buszon felejtett utazótáskát kerestek benne egy autista gyermek kedvenc játékaival (amelyek az autistáknak szinte a világot jelentik). Csakhogy a dátum 2012 nyara volt. Lát bárki realitást abban, hogy ha közel egy év alatt nem kerültek elő a játékok, akkor egy újabb megosztás hatására pont most fognak? Vagy épp ellenkezőleg (lásd előző pont), lehet, hogy már másnap megkerültek. Nem tudhatod, és valószínűleg soha nem is fogod megtudni, a megosztásod csupán egy pótcselekvés, annak önreklámja, hogy te mennyire emberséges vagy.

- Ugyanezen okból ne ossz meg gazdátlan állatokat se. A „tegnap a Fehérvári úton találtuk ezt a kutyust” üzenetben a tegnap mindig az aktuális tegnap lesz, azután is, hogy az állat már más gazdához került, ugyanez vonatkozik a dátum nélkül feltett menhelyes állatokra is.
És még egy okból kultúrembertől idegen cselekedet az ismerőseid falának teleposztolása szenvedő állatokkal: a legtöbbjük maga is állatbarát, és ezért vagy van már saját háziállata vagy a lakhatási körülményei nem teszik lehetővé, hogy legyen, de ettől függetlenül felzaklatják a megvert, megkínzott állatok képei, és nem ezért jár a Facebookra, hanem azért, hogy a barátai mindennapi dolgairól értesüljön. Egyetlen ismerősömről sem tudok, aki, bár nem akart állatot otthonra, annyira megérintette egy Facebookon megosztott szomorú szemű kutya, hogy mégis befogadta. A dolog egész egyszerűen nem így működik, ezek a megosztások tehát teljesen kontraproduktívak a megmenteni kívánt állat szempontjából. Egyetlen dologra jók megint csak: a saját lelkiismereted megnyugtatására. Ha állatokat kívánsz menteni, de az időd nem engedi meg, hogy önkéntes munkát végezz, küldj apróbb összegeket havonta, minden menhelynek kint van az oldalán a számlaszáma. Vagy kérdezd meg magadtól, hogy miért vagy annyira bizonytalan magadban azzal kapcsolatban, hogy érző lény/jó ember vagy-e, hogy ilyen átlátszó módon kelljen demonstrálnod.

- SOHA ne ossz meg olyan felhívásokat, amelyek ismeretlen személyeket képpel ellátva bűncselekménnyel vádolnak. Nyilván felháborodsz, amikor egy üzenetben tolvajlásról, rablásról, gyermekmolesztálásról vagy mondjuk külföldi munkával kapcsolatos átverésről, lehúzásról olvasol, de vajon minden kétséget kizáróan tudod-e, hogy az állítás igaz? Ilyen híreket kizárólag hiteles, ellenőrizhető forrásból (rendőrségi portál, napilapok internetes oldalai stb.) ossz meg, ne ismerőstől. Mert egyébként semmi erkölcsi alapod nem lesz felháborodni, amikor egy napon, ne adj Isten, egy elhagyott szerető vagy egy haragos szomszéd jóvoltából tízezer megosztásban látod majd a saját amatőr képedet, amint csalóként, autótolvajként vagy gyújtogatóként ábrázol.

- Kerüld a nyereményjátékos képek megosztását is. Az így „megnyerhető” tárgyak, szolgáltatások 99,9 százalékát sosem sorsolják ki, ez csupán egy reklámfogás, egy gyors és gusztustalan módszer a Facebookon lézengő hihetetlenül nagyszámú hiszékeny elérésére – a te segítségeddel, ingyen. Illetve, te azt hiszed, hogy nem ingyen, mivel így esélyed van megnyerni valami szart, de valójában mégis ingyen, mert valódi nyereményjáték nincs mögötte, így sohasem kapsz kárpótlásul semmit. És amúgy, ha te egyszer az életben valami isteni csoda folytán mégis nyernél egy vízhatlan iPhone-tokot vagy egy manikűrkészletet… mit kapnak azok az ismerőseid, akiknek a falát teleszemeteled ilyenekkel? Na, ők már valóban ingyen kénytelenek elviselni a naivitásod.

- Szándékosan nem szóltam a játékfelkérésekről, holott pár éve ezek kergették a legtöbb embert őrületbe. A játékfelkéréseket (illetve mindenfajta értesítést az adott játékkal kapcsolatban) ugyanis egyszerűen le lehet tiltani, így ha egy ismerősöd azon háborog, hogy tőled ilyenek éreznek, akkor udvariasan hívd fel a figyelmét a Facebook beállítási lehetőségeire.

Amit viszont sajnos egyelőre nem lehet megtenni a Facebookon, az az, hogy egyes oldalakat blokkolhassunk, olyan módon, hogy onnan a megosztásokat se lássuk (legyen az állatmenhely, idézetes közhelygyűjtemény vagy bármi más). Ezért született a fenti írás – újfent elnézést a terjedelméért –, amely a ti közreműködésetekre próbál építeni.


És ezt viszont ér megosztani ;) , mert az itt leírtak nem évülnek el, amíg a Facebook jelen formájában létezik.

Szólj hozzá

tipp