2016. júl 31.

Ami ingyenes az is tud nagyon drága lenni

írta: Backer PingWin
Ami ingyenes az is tud nagyon drága lenni

Nagyon sokan szeretik az ingyenes programokat, az ingyenes megoldásokat. De valóban ingyenesek ezek? Senki se hülye, hogy ingyen dolgozzon, hogy ingyen írjon nekünk programot? Hol itt a csel?


Első trükk, hogy amikor ingyenes programot telepítesz nem tudod mit telepítesz.
Még akkor sem, ha azt ellenőrzött helyről, a gyártó lapjáról töltöd le. A programnak készült egy kereskedelmi változata, ami azt tudja amit ígér, azt várhatóan adja is. Az ingyenes próbaverziót azért készítik, hogy megismerd, megszokd, megszeresd. Amelyik valóban csak a program megismerésére alkalmas az nem is gyanús nekem, mert az csak valóban megismerteti a funkciókat, hogy el tudd dönteni megveszed-e. Ezek működnek, pár napig, vagy csak a munka egy részét végzik el, nem lehet elmenteni a munkát, esetleg nagy vízjelet tesznek a mintamunkára. Ezzel nincs is baj. Azok az ingyenes programok lehetnek gyanúsak amelyek teljes értékű munkát végeznek ingyen! Ki tudja telepítésük közben mi mindent telepítenek ezek a gépünkre, mit csinálnak ott az ingyenességért cserébe? Gondoljunk mindjárt a gépünk biztonságára figyelő ingyenes víruskeresőkre ...


Második trükk a reklám.

Interneten barangolva rengeteg reklámot látsz. Ugye ingyenes böngészőt használsz? Nekik is élni kell valamiből, nekik is kell bevétel a munka elvégzéséhez. Bármelyik honlapra ellátogatsz reklámokat látsz. Van ahol többet, van ahol kevesebbet, ez attól függ, hogy ők hány céggel tudtak megállapodni. Ezek ellen a reklámok ellen nincs mit tenni, el kell viselni őket. Az egy másik kérdés, hogy óvatlan internetezés következtében a képernyőre kiugranak, annak nagy részét eltakarják a reklámok. Ezt a böngésző elfertőződése okozza, ez ellen pedig ugye nem reklámblokkolókkal védekezünk, hanem kitakarítjuk a böngészőt.


Harmadik trükk az adatkereskedelem.

Sajnos akaratod ellenére, tudtodon kívül adataiddal visszaélnek azokkal kereskednek. Ezek az információk egyrészt abból keletkeznek amit itt-ott az interneten megadsz magadról (pl. facebook), a keresőszolgáltatások (pl. google) abból is adatot gyűjtenek mire és milyen gyakran keresel, és ugye az ingyenes levelező-szolgáltatások (freemail, citromail, gmail, ,,,) ki tudja mit és hogyan csinálnak?

 

Nem pánikot akarok kelteni, csak fel szeretném hívni figyelmet pár apróságra.

  • Minél több ingyenes programot használunk annál jobban vigyázzunk értékeinkre, annál több helyre és módon végezzünk adatmentést.
  • A reklámokat sajnos el kell viselnünk. Ezek tartják el a honlapokat, ezért tudunk ingyen nagy mennyiségű információhoz jutni egyszerűen az interneten. Próbáljunk immúnisak lenni rájuk, ne vegyük észre. :) Az előugró, honlaprészeket letakaró reklámok más kérdés, azok eltávolításáról, a böngésző kitakarításáról már írtam föntebb.
  • Nem adunk ki semmiféle adatot magunkról, ami bárminemű visszaélésre adhat okot! Hol lakok, mikor születtem , telefonszámom, ímélcímem, stb. nem tartozik senkire. Ezek nem közérdekű információk. Akit érdekel megkérdezi és majd eldöntöm, hogy megmondom neki vagy sem. Ha a böngészési előzményeket, gyorsítótárak időnként töröljük nem járunk úgy, mint én pár hónapja, amikor pár percig porszívót kerestem ezután hetekig reklámcsíkban mindenki porszívót akart nekem eladni.
  • NEM használok fontos információkhoz ingyenes e-mai -szolgáltatót!
    Internetes regisztrációkra van ingyenes címen, de a fontos levelek a szolgáltatóm által biztosított biztonságos levelezőrendszeren érkeznek meg.
Szólj hozzá

biztonság program