Fájlkezelő-történelem

1987-88 lehetett amikor az első ilyen programmal a PathMinder-rel találkoztam. Ezután nem kellett fejben tartani, papírra leírni, mi hol van a gépben, hanem ennek segítségével egyszerűen megtalálhattuk.

1988-89 táján következett a PcTools. Ezzel már kicsit áttekinthetőbben, rendezettebben jelentek meg a fájlok. Ez már valósi kétablakos fájlkezelő volt, a mai lehetőségek többsége már megvalósítható volt benne, de mint látható eléggé 'fapados' külsővel.

1989-99 Norton Commader. Kicsit hasonlított a Volkovhoz, csak nagyobb volt a tudása. Ez kitartott a kilencvenes évek végéig, de még az ezredforduló után is előkerült párszor. Annyira elterjedt volt a program, hogy habár már javában 'dübörgött' a windows, 1997 őszén az OKJ-s vizsgán mégis ez a fájlkezelő volt ez volt az egyik vizsgatételem.
A kilencvenes évek elején találkoztam még a Far Manager programmal, amelyik a Norton Commander színezett verziója volt, a hasonló típusú fájlokat azonos színnel jelölte. Ezzel nem sokat dolgoztam.
A windows korszak első fájlkezelője a Windos Commander volt, de nem volt hosszú életű, pár évet élt csupán a kilencvenes évek második felében. Inkább a DOS-os korszak utolsó jelentős fájlkezelőjét, a Norton Commandert használtam, használtuk.
A huszonegyedik század egyértelmű favoritja nálam a Total Commander. Kész szenvedés számomra, ha nincs ott, amikor tenni-venni szeretnék egy gépben. Mint a példa képen látható nem csak fájlok neveit olvashatjuk, hanem grafikus megjelenítésre is rábírhatja akinek erre van szüksége. A Norton Commander programalapjaira, épül és minden fájlműveletet egyszerűen meg lehet vele csinálni.