2016. júl 31.

A JOG és az ETIKA az interneten

írta: Backer PingWin
A JOG és az ETIKA az interneten

 "Ó, ami az interneten van az ingyenes,
  azzal bármit csinálhatok."


NEM, ez nagy tévedés!


Az interneten található tartalmakhoz szerzői jogok fűződhetnek.

Ott megnézhetjük, meghallgathatjuk de onnan ha letöltjük már óvatosan kell bánni velük.  

Nézzük például a képeket, amiről sokan nem is gondolják, hogy nem is egyszerű a helyzet:

JOG - Az interneten található képek felhasználása is sérthet szerzői jogokat. Ha például a wikipédián, vagy a szoboralapon járunk, ott többnyire leírják, hogy a kép jogvédett, vagy sem. Ha viszont bárhol az interneten találunk egy képet, ami mellé nincs odaírva, hogy jogvédett, akkor azt szabadon nem használhatjuk fel, mert nem tudhatjuk, hogy jogvédett jelzés volt-e mellette, ahonnan valaki 'elhozta' és elmulasztotta az infót az új helyen jelezni.
HA mi látunk, hallunk valamit az interneten az nem jogsértő, mert annak közzétételét más intézte, mi nem lehetünk azért hibásak, hogy ha esetleg valaki jogsértő módon tette fel azt az internetre.

ETIKA - Ha valahol találunk egy képet akkor nemcsak a magunk jogi támadhatatlansága, hanem etikai okokból is jobb, ha kiírjuk, hogy kinek a feltöltéseként hol találtunk a képre. Ha ő elmulasztotta jelölni, hogy jogvédett volt a kép akkor ebben az esetben nem mi, hanem ő szorul majd ebben az esetben, de ami ennél is fontosabb, hogy megtiszteljük azzal, ha nevét kiírjuk, hogy ez a mások számára is érdeklődésre számot tartó kép az ő közreműködésével kerül nyilvánosságra, neki köszönhető.


  • HA letöltünk az internetről saját gépünkre valamit már jogsértést követ(het)ünk el. Ez a letöltött anyag jellegétől függ.
  • HA a szerzőtől vagy jogtulajdonostól előzetesen nem kértünk és kaptunk engedélyt, akkor nem publikálhatunk semmit semmilyen formában, többek között interneten történő közzététellel sem!

OK, de ott van például a youtube!
Azzal mi a helyzet?

Igen ott van. Sok dolog jogsértő módon lett oda feltöltve, de amíg a jogvédők, vagy a jogtulajdonos nem jelzik a szolgáltatónak addig ottmarad. Ha el kell távolítania a szolgáltatónak, akkor előveszik/elővehetik azt is aki a szerző engedélye nélkül feltöltötte oda azt. Nem csak komplett filmekre, koncertekre kell itt gondolni, hanem például egy saját házi videóra, ami alá zenét tettünk, itt a zene jogtulajdonosától nem kértünk engedélyt; vagy például a tévéből felvett sportmérkőzés feltöltése sem szabályos, mert a jogtulajdonostól itt se kértünk engedélyt.

A békesség miatt legjobb, ha az internetet tájékozódásra, információszerzésre, szórakozásra használjátok.
Ha letöltötök egy képet, egy írást csak magatok nézegetitek, és csak a szerző, és/vagy a forrás megjelölésével osszátok azt meg a neten, mert így nem kerülhettek jogi kalamajkába, és mert úgy illik.


Ha egy ismerősöd jogvédett anyagot oszt meg, vagy elmulasztja a forrásmegjelölést légy figyelmes és szólj neki. Biztos nem szándékosan tette, csak elfelejtette vagy nem tudja.
Szólj hozzá

biztonság internet