2016. aug 10.

Tapasztalataim, észrevételeim a Linuxról

írta: Backer PingWin
Tapasztalataim, észrevételeim a Linuxról

Közel tíz hónapja használom a Linux Mintet, megosztanám véleményemet róla azokkal akiket ez érdekel.
Kétmagos, két és fél gigahertzes gépemben 2 GB memória volt, amikor pár éve az XP után kipróbáltam a winhetest. Nekem nem jött be. Most nem részletezem miért, nem is lényeges. Láttam pár winnyolcas gépet, nos az az irány sem tetszett, ezért más felé nézelődtem. Annak ellenére, hogy több, mint húsz éve, napi 12-14 órában windowst használtam belevágtam, hogy megismerjek egy más rendszert, a Linuxot.
Első meglepetés akkor ért, amikor telepítés után szétnéztem. Alapból minden telepítve volt: szövegszerkesztő, táblázatkezelő, több képnézegető, szerkesztő, cd-író, film- és zenelejátszó, böngésző, levelező, ... szóval minden. Játék alapból nincs benne de sebaj, mert ha az, vagy bármi más kell ott a szoftverkezelő. Itt nem kell a neten kutatni, ki tudja mit és honnan letölteni, a letöltött anyagot keresni, telepíteni, itt elég elindítani a szoftverkezelőt, amiben a több tízezer alkalmazás közül egyszerű menüből kiválasztjuk ami kell, ami egy gombnyomásra települ. Ennyire egyszerű. Ha nem kell ugyanide eljövünk, és egy gombnyomásra eltávolítjuk. A telepített alkalmazások egy jól átlátható menürendszerben érhetők el, természetesen amit sűrűbben használunk külön mappába tehetjük, vagy kitehetjük például az asztalra.
Mivel a Linuxot lényegesen kevesebben használják, mint a windowst, ezért erre nem nagyon készül vírus és egyéb kártevőt. Ha készül is inkább a vállalati, céges gépek ellen támadnak. Erről itt olvashatsz bővebben. Így semmiféle kártevőirtóm nincs, ez se lassítja a gépemet, de ha valaki nem bírja ki víruskergetés nélkül letölthet mondjuk félévente egyet és futtatja. Használat, működés közben olyan érzés, mint amikor huszonéves Zsiguliból átültem a feleannyi idős Opelbe: 1-2 megszokott funkció hiányzik ugyan, de összességében nem cserélném vissza a régire. Lényeges fürgébben fut minden ugyanazon a gépen, amin azelőtt a windows csak cammogott. A kezelése sem bonyolultabb, mert az autós hasonlatnál maradva aki vezetett már négyütemű autót annak nem nagy stressz egyik márkáról átszokni a másikra.
Hallottam olyat korábban, hogy ennek a kezeléséhez tudás és ész kell. Ezzel nem értek egyet, mert míg a windowsnál gyakran szükségem volt itt-ott beavatkozni a programok működésébe itt megy minden magától. Ezt csak használni kell. Húsznál több ötven év fölötti ismerősömnek telepítettem, mindegyik megelégedéssel használja.
Sokan olyannal ijesztgetik az embereket, hogy terminálban kell matatni, programozni kell Linux alatt. Ezzel nem értek egyet. Olyan telepítse és üzemelje be a gépet aki ért hozzá. Az általam telepített gépekhez csak egyszer kellett eszközmeghajtó drivert keresnem, a többit felismerte a telepítő, és automatikusan telepítette. Parancssorba egyszer kellett csak két sort írnom, mert Xerox nyomtatómat (amit a win7 nem ismert fel és forgalmazását több mint tíz éve befejezték) így bírtam Linux alatt munkára fogni. Egy rendesen telepített, beállított rendszerrel a felhasználónak semmi teendője nincs, csak a 3-4 naponta érkező frissítéseket kell elindítania, ami alkalmanként maximum egy-másfél perc.
A Linux elpusztíthatatlan. Jön egy rokon odaül a gépedhez és elrontja azt. Feltelepít amit nem kellene, eltávolít programot, belepiszkál a rendszerfájlok köze, stb. Ugye ismerős, és mindenki aggódik, windowsnál mikor éri el a végzet. A Linuxnál csak az tud ilyen dolgokat megcsinálni aki ismeri a rendszergazdai jelszavat, idetévedt vendég tehát nem.
NEM jó mindenkinek a Linux!
Sose mondtam, hogy mindenkinek jó! Több száz számítógépet használó ismerősöm van és kilencven százalékuknak (húszból tizennyolcnak!) viszont tökéletes lenne, lehetne! Húszból egynek egy kis átalakító programot telepítenék, amivel megszokott, nélkülözhetetlen programjait használhatná, és csak minden huszadik, aki nem tudna leválni a windowsról. Ő AutoCad tervezőprogramot, PhotoShopot, vagy olyan speciális célprogramot, játékprogramot használ, aminek futtatásához nem alkalmas a Linux.
Tényleg nem jó mindenkinek a Linux! Viszont lényegesen több embernek lehet jó, mint azt gondoljátok. Ha másként nem úgy, hogy két rendszer van a gépen és azt használja az ember amelyiket akarja. Ennek több lehetősége van: ~ virtuális gép -> Gép a gépben, mint egy program úgy használható a másik, nem elsődleges rendszer. Hátránya, hogy az erőforrásokat megosztja, csak az használja, akinek túl sok fölösleges RAM memória van a gépében, és rengeteg fölös’ hely van a merevlemezén . :) ~ egy meghajtón több rendszer -> Amikor indítjuk a gépet egy menüből választjuk ki melyik induljon. Hátránya, hogy nem mindegy milyen sorrendben és hogyan telepítjük ezeket a rendszereket, ezen kívül ha egyik meghal okozhat némi kavarodást feltámasztása, eltávolítása. ~ két meghajtó, mindkét rendszer egyedül -> Gépindításkor döntjük el melyik merevlemezről induljon a masina, melyik rendszer startoljon. Nekem ez tetszik legjobban, ennek nem nagyon tudok hibáját felsorolni.
Ahogy a windowsban, itt is vannak különböző verziók, típusok. Ezt disztribúciónak nevezik. Itt is van aki erre, van aki arra esküszik. Az igazat megvallva erről nem tudok nyilatkozni, mert én még csak ezt az egyet (a Linux Mintet) próbáltam ki, és maximálisan meg vagyok elégedve. Ha nem lennék ennyire lusta egyszerűen kipróbálhatnám bármelyik Linux verziót, mert ezek olyan rendszerek, hogy a telepítőeszközről indítva a gépet egy élő (LIVE) rendszert kapunk, amin tesztelhetjük azt. Tehát telepíteni se kell, ‘nem kavar be’ a mostani rendszerbe, de megnézhetjük hogyan néz ki, hogyan működik. A telepített rendszer persze fürgébb, de megnézni, megismerni így is meg lehet(ne).
Ha esetleg kedvet kapsz egyszer a Linux Mint kipróbálásához innen tudsz letölteni telepítőt. Természetesen ingyen, mert ez egy ingyenes rendszer. A “melyiket válasszam”, “hogyan telepítsem” kérdésre itt kapsz választ. Ha Neked az itt talált linkben leírtak “nagyon kínai”-ak, akkor mutasd meg olyannak, aki több windowst telepített már, ő boldogulni fog vele.
A fentiekkel természetesen nem kell mindenkinek egyetértenie. Ez az én egyéni véleményem, észrevételem, tapasztalatom. Nem akarok senkit semmire rábeszélni, befolyásolni. Csak azért írtam le, ha valaki nem bírja, nem győzi gépét fejleszteni, hogy az újabb windowsos verziók is fussanak rajta; nem idegenkedik egy új rendszer kipróbálásától, megismerésétől, az próbálja ki például a Linuxot. Semmit nem veszíthet. :)
Szólj hozzá

Linux